Reparerar & Testar
CRT SS9900

INDEX
  • Inledning
  • Senast uppdaterat
  • Beskrivning
  • ToDo...
  • Budget / Transport
  • Referenser / Länkar m.m.
  • 'Disclaimer'



    ____________________________

  • CB-Radio INDEX
  • CB-Radio K-PO Dx5000
  • - Inledning -
    Har provat mååånga CB-Radio apparater genom åren, nu är det dax att testa lite 'nyare' grejer.

    CRT SS9900 & K-PO Dx5000 är båda tillverkade i Kina, båda täcker ungefär samma frekvensområde och båda ska lämna lite högre uteffekt än 'normalt'

    Ett lite större problem med just dessa två exemplar är att båda två är trasiga, så det blir till att börja med lite felsökning & reparation...


    CRT SS9900
    - Senast uppdaterat -
    2024.09.21 Radion är nu återupplivad! - Har ersatt slut transistorerna med IRF520 från DISTRELEC.se[L2] (F.d. Elfa.se), det är en MOSFET transistor N/100V/9,2A/60W i TO-220 kapsling med samma 'pinout', data / karakteristik väldigt lik 13N10.

    Den radio jag har är antagligen första versionen, hittade Krets-schema för v.3, vid närmare granskning verkar driv/slutsteg vara exakt lika oavsett version.

    2023.05.01 Åkte ner till RSN-110 Bosse i Piteå / Hortlax för att hämta hem två trasiga CB-radio apparater. Dom har båda lite olika 'symtom', ingen av dom har någon uteffekt vid sändning, men felen uppför sig inte riktigt på samma sätt.

    - 'CRT SS9900' -
    Börjar med att felsöka 'CRT SS9900' radion. Med den ger strömförsörjningen upp (Alt. bränner säkring) så fort man trycker på PTT - Har en Radio-bekant i södra landsänden (21-Billy) som har 'trixat' med ett identiskt fel på en likadan radio. Där var det kortslutning i utgångstransistorerna (2x MOSFET 13N10)


    'CRT SS9900' Utgångstransistorer / original 13N10

    Kontrollmäter utgångstransistorerna, det är kortslutning i den ena, löder ur båda två (för att senare byta ut båda) och testar nu att sända, nu dör inte nätaggregatet vid sändning, har samtidigt ut lite HF från drivsteget (Testar med dummy-load inkopplat). Har inhandlat 2x 4st 13N10 transistorer från två olika säljare via eBay[L1]

    - Beskrivning -
    I slutsteget sitter 2st paralellkopplade 13N10 MOSFET transistoter, den verkar att vara lite svår att få tag på, provade att beställa via eBay.com[L1] men dom jag fick verkar ut att vara lite 'skumma', antagligen falsk-skyltade MOSFET av okänd kvalite/sort.


    'Två olika 13N10 / 3x IRF520

    Dom misstänkt falsk-skyltade MOSFET transistorerna är märkta 'F' (Fairchild) och syns till vänster på bilden ovan. Om man tittar lite extra noga så ser man att transistorerna är väldigt 'skabbiga' jämfört med dom två till höger märkta 'ON' , dom sistnämnda 'ON' transistorerna har jag INTE provat.



    Provar att använda den snarlika MOSFET transistorn IRF520 istället, har inhandlar dessa från DISTRELEC.se[L2] (F.d. Elfa.se) = Mycket känd / välrenommerad leverantör - Transistorerna är av fabrikatet 'VISHAY'.

    Byter tre MOSFET transistorer: Q45, Q46 och Q47 (Inringade på schemat)




    - Tekniska data -

    - ToDo... -
    1. Testa mera...
    - Budget / Transport -
    Kostnader t.o.m. 2024.09.21
    =====================================================================
    Inköp CRT SS9900 / K-PO Dx5000 ......................... 1500,00sek
    10x IRF520 DISTRELEC.se[L2] ............................  182,25sek
    4x 13N10 eBay.com[L1] ..................................  172,60sek
    4x 13N10 eBay.com[L1] ..................................  264,81sek
    ====================================================================
    Totalt                                                  -----,--sek
    

    - Länkar / Leverantörer / Referenser -
    Honors to the brains behind - 'Äras den som äras bör' - som talesättet säger. Som vanligt så är det inte jag som kommit på allt detta. Här hittar ni länkar till referenser och leverantörer.

    Leverantörer:
    [L1] eBay.com
    [L2] DISTRELEC.se

    Länkar / Referenser:
    [R1] Datablad för
    MOSFET 13N10
    [R2] Datablad för MOSFET IRF520
    [R3] Krets-schema för CRT SS9900 v.3
    [R4] Användarmanual CRT SS9900


    - 'Disclaimer' -
    The information given on this page is given on an 'As Is' basis and aimed for NON COMMERCIAL use only. The author can not be held responsible for any use of the information. Any registered product / trademark or company name on the page is the property of their respective owners.

    Notera!
    Det är helt personliga reflektioner och upplevelser vi skriver om på den här sidan, dessa är inte några 'Expert' kommentarer / utlåtanden. Vi rekommenderar INTE att någon ska göra dom ändringar / Modifieringar som vi gjort och som beskrivs på denna sida, då dessa HELT SÄKERT gör att alla garantier som leverantören utställt OMEDELBART upphör.

    Våra tester och slutsatser kan INTE, och ska INTE tas för intäkt att samma eller motsvarande resultat eller upplevelse kan erhållas eller efterliknas någon annanstans eller av någon annan.




    Go Back!


    ©2010--2023 SM2YER Goran