RÖR bestyckad hörlursförstärkare
DARKVOICE 336 SE
1x 6N8P + 1x 6N5P - KLASS A

INDEX
  • Inledning
  • senast uppdaterat
  • Egna mätdata
    - Ljudet / Funktion
    - Beskrivning
    - krets Beskrivning
  • Köp / Transport / Embalage m.m.
  • Referenser / Länkar m.m.
  • Disclaimer

  • Inledning
    Här provar vi en preamp / hörlurs förstärkare 'DARKVOICE 336SE'

    Förstärkaren är helt rörbestyckad med en dubbel triod 6N8P i drivsteget och dubbel trioden 6N5P i utgången. Båda rören är 'Single-END' och arbetar i Klass A - Utgången på DARKVOICE 336SE är 'Output Transformer Less' (OTL) och ska enl. tillverkaren kunna hantera 32-600ohm last - Vi kommer att köra förstärkaren med våra Sennheiser HD-598 lurar.


    DARKVOICE 336 SE
    En bra hörlursförstärkare och ett par bra hörlurar är antagligen det mest 'kostnadseffektiva' sättet att åstadkomma en riktigt bra ljudanläggning. Med en rör förstärkare som DARKVOICE 336SE kan man med väldigt små medel även 'förbättra' / 'anpassa' ljud upplevelsen efter eget tycke och smak .
    Senast uppdaterat
    2012.10.18 provar att använda DARKVOICE förstärkaren som försteg med YAQIN MC-100B som slutsteg. Kopplar pre-out från DARKVOICE förstärkaren till PREAMP på MC-100B förstärkarens front.


    DARKVOICE 336SE / YAQIN MC-100B

    Kör DARKVOICE förstärkaren med WH 6SN7-GT + SVETLANA =C= 6H13C och YAQIN förstärkaren med 4x KT88-EH + 4x 6SN7-EH + 2x original Shuguang 12AX7B

    2012.09.27 Kopplade in DV-336SE förstärkaren som 'försteg' via 'AUX' ingången, (LINE Nivå) till våran 'mini' förstärkare '
    RENKEFORCE E-SA9' och 'Dynavoice S-5EX' högtalare.

    Som 'försteg' så lämnar DV-336SE helt klart tillräckligt med effekt, resultatet är faktiskt riktigt, riktigt bra! - Ljudet blir mycket 'levande' med klar och tydlig framtoning, alla detaljer är med utan att ljudet upplevs påträngande.


    RENKEFORCE E-SA9 + DARKVOICE 336SE / WH 6SN7-GT + SVETLANA =C= 6H13C

    Med sina 2x10 watt uteffekt så spelar RENKEFORCE förstärkaren ut med hjärtans lust! - Måste prova att köra DV 336SE som försteg tillsammans med 'YAQIN MC-100B' som slutsteg, med bättre effekt resurser borde det fungera ännu bättre...

    2012.09.27 Kör just nu med kombinationen, drivrör WESTINGHOUSE 6SN7-GT och slutrör SVETLANA =C= 6H13C 'Vinged C' - Denna kombination är f.n. den jag gillar bäst. WESTINGHOUSE 6SN7-GT ger lite nätbrum men detta avhjälpas med likspännings matning av glöd trådarna, röret fungerar i övrigt väldigt bra. Ljudet är klart bäst med detta rör.

    En del av våra Svetlana 6H13C rör lät från början väldigt konstigt, med ett ganska kraftigt (Tydligt hörbart) 'svaj' / 'darr' / vibration, längst ner i bas registret. Efter att vi nu har kört ett tag så försvinner / minskar detta 'fenomen' - Med riktigt uppvärmda rör hörs inget 'svaj' längre.

    2012.09.23 Tanken är att hörlurs förstärkaren ska användas tillsammans med dator uppe i min 'skrot-boda' - Kör mina ljudfiler som okomprimerade .FLAC filer, spelar upp med 'FOOBAR 2000' ihop med 'ASIO4ALL' och ett 'SoundBlaster Audigy' ljudkort.



    2012.09.23 DV 336SE hörlurs förstärkaren har just flyttat in i lyssningsrummet för att provas med 'en riktig' Audio-CD/SACD spelare och extern DAC - Kör med original driv rör Shuguang 6N8P och slutrör SVETLANA 6H13C =C= 'Winged C', dessa fungerar mycket bra ihop efter lite 'inspelning' (Bland dom bättre kombinationerna)


    DARKVOICE 336SE

    Har lyssnat väääldigt mycket under helgen (Fredag e.m. till Söndag natt) - Totalt blir det nog närmare 20 timmar, och jag konstatrera att detta låter mycket bra, ljudet är 'engagerande', klart och tydligt i detaljerna med rejäl 'snärt' i basen och riktigt bra dynamik och linjäritet. Tror inte jag har hört något bättre än detta i mina hörlurar tidigare.

    2012.09.22 Har 'designat' ett universal likriktar / regulator kort. Tanken är att man löder in 4x lämpliga dioder och en lämplig regulator i 78xx serien, sedan kan man även sätta i en MFJ3055 effekt transistor så klarar kortet upp till 10 Ampere ström.

    PCB kortet är 45 x 70mm stort - Vi kommer att använda en 7806 regulator och effekt transistor MFJ3055(NPN)(Alt. TIP3055) för att kunna ta ut den ström som glöd trådarna i dom båda rören behöver (= Drygt 4 Ampere)

    Övriga komponenter är likriktar dioder 4x 1N5408(5A) samt filter kondensator C1 = 4700uF/25V och stabiliserings kondensatorer för regulatorn C2 = 0,47uF/50V - C3 = 10uF/25V - R1 är en 'bleader' resistor på några 100K.


    Komponent sida / Löd sida

    Här ligger en .jpg fil 300x300dpi färdig för utskrift av PCB Layout
    (Högerklicka välj 'Spara mål som...')(148Kb .jpg fil)

    I praktiken så är det nog bara glöden till drivröret som skulle behöva filtrerad likspänning. Tror inte att slutröret behöver det, men för enkelhetens skull så kör vi DC matning till glöd trådarna på båda rören. Det kan i.a.f. inte skada / försämra något.

  • Universal kortet kan användas utan effekt transistor - Bygla då B --> E (Reg. UT till DC+ ut)
  • Universal kortet kan användas utan regulator/transistor - Bygla då C --> E

    2012.09.20 Efter att ha provat fem(5) olika drivrör och lika många slutrör så får vi nog vara nöjda ett tag, förstärkaren låter i mina öron väldigt bra.

    Nästa del-projekt är att modifiera lite för att bl.a. få bort nät-brum problemet vi har haft med vissa drivrör, min misstanke är att brummet kommer från glöd trådarna, vi ska därför prova att mata dessa med en sepparat likströms källa för att kontrollera om vi får bort problemet.

    Kopplade ur glöd spännings matningen från likriktar / filter kortet och kopplade på 6,3V Lik- spänning med två labb-kablar från ett stabiliserat externt nät aggregat - Sätter i 'FOTON 6H8C' röret som var det som vi har mest nät-brum problem med, och jamenvist!!! - Inte ett brum så långt örat når!


    Inkoppling av extern glödspänning 6,3V DC / Externt 'Labb-aggregat'

    Nu är det bara att konstruera en likriktare / stabilisator för glöd spänningen och bygga in kretsen i förstärkaren, det lutar mot att vi använder en 7806 regulator + en NPN effekt transistor t.ex. MJE3055, kretsen behöver klara drygt fyra ampere.

    Kommer först att prova med tvinnade ledningar till glöd försörjningen på respektive rör, det är ett gammalt 'reptrick' för att minska ev. störningar / påverkan som växelspänning i närhet av förstärkande komponenter kan ha.

    2012.09.17 Förstärkaren har landat, packade upp och kopplade in för att prova lite. Första intrycket är att förstärkaren levererar väldigt bra, rikligt med effekt för att kunna styra ut även lite 'tyngre' laster. enl. den medföljande manualen ska den kunna lämna hela 2W per kanal.


    DV336SE + Sennheiser HD-598 / Shuguang 6N8P + HP/RCA 6080

    Det medlevererade slutröret '6N5PJ' är ett 'NOS' - 'New Old Stock' rör med tillverkning kod 71 VII, dom låter lite överstyrt och 'svajigt' - Drivröret '6N8P' verkar att vara nytillverkat och fungerar riktigt bra, bäst av alla provade drivrör hittils.

    Bästa slutrören är hittils HP/RCA 6080 tätt följt av FAA/RCA 6AS7-G, därefter kommer SVETLANA 6H13C 'Winged C' röret. I kombination med original driv röret Shuguang 6N8P eller WESTINGHOUSE 6SN7-GT så låter det riktigt bra.


    HP/RCA 6080 154,2° och RCA 6AS7-G 95,7°

    Noterade att vissa rör blir väldigt varma, har därför även passat på att kolla rörens arbets temperatur med en ir-termometer inhandlad från CONRAD.se[L2]. Höga temperaturer förkortar rörens livslängd negativt!

    Har samlat alla 'intryck' av dom olika rören under Ljudet / Funktion längre ner på sidan.

    2012.09.13 Fick hem två elektronrör som jag beställt från CONRAD.se[L2] - Mailade innan för att fråga om vilka fabrikat som rören hade, fick som svar: 'Elektronrören kommer utan angivet fabrikat' - Det lät väldigt konstigt men då rören inte kostade så mycket så beställde jag 1x 6AS7G och 1x 6SN7GT.


    CONRAD.se 6AS7G och 6SN7GT = Ryska NOS SVETLANA 6H13C och Novosibirsk NOS 6H8C

    Rören visade sig vara över 30år gamla Ryska NOS rör (6H13C = OTK74 / 6H8C = VIII-79)(OTK = Mil Surplus) - Rören är 'New Old Stock' = Oanvända från gammalt ryskt militärt lager. Inte nytillverkade vilket borde anges av CONRAD.se - Rör typerna nytillverkas faktiskt fortfarande i bl.a. Ryssland / Kina och Slovakien.


    SVETLANA 6H13C OTK74 / Novosibirsk 6H8C VIII-79 'TILLVERKAD' B CCCP

    SVETLANA 6H13C är i.o.f.s. inte ett dåligt rör, min invändning mot CONRAD.se gäller det faktum att dom inte skriver ett enda ord om att detta är NOS rör. (Inte ny tillverkade)

    SVETLANA ELECTRON DEVICES (SED) också 'Winged C' heter numera 'SENCOR' och tillverkar bl.a. nästan alla 'Electro Harmonix' rör. Dom 6H13C rör som CONRAD.se säljer som 6AS7G är med 'Black plate' (Svart anod).

    2012.09.10 Fick hem några rör från U.S.A. idag, nu är det bara själva förstärkaren som saknas, just nu har den mellan landat i PARIS.


    Från vänster:
    - 6SN7-EH
    - FOTON 6H8C
    - SVETLANA 6H13C
    - Shuguang 6N8P
    - FAA 6AS7-G
    - WH 6SN7-GT
    - RCA 6AS7-G
    - TUNG-SOL 6SN7-GT
    - HP-RCA 6080
    - Novosibirsk 6H8C


    (Högerklicka, välj 'visa bild' för större bild)

    2012.09.04 Har inhandlat en 'DARKVOICE 336SE' hörlurs förstärkare via eBay.com[L1] (Inväntar försändelse)

    Vi kommer naturligtvis även att 'Rulla' lite rör på DARKVOICE förstärkaren - Ingångsröret 6N8P är eqvivalent med Ryska 6N8S(6H8C) och 6SN7 - Utgångsröret 6N5P är eqvivalent med Ryska 6N13S(6H13C) / 6AS7G och 6080 - För närvarande så har vi bl.a. 'Shuguang 6N8P' samt Ryska 'FOTON 6H8C' (NOS) och Ryska 'SVETLANA 6H13C' (NOS) rör på hyllan som ska provas a.s.a.p.

    Trots min förkärlek till Ryska NOS-RÖR (= Billiga = Roliga),- har vi nu även ett 'gäng' rör på ingående via eBay.com[L1] Bl.a. HP 6080(OEM-RCA EQ=6AS7) + RCA 6AS7G + WESTINGHOUSE 6SN7-GT + TUNGSOL (USA) 6SN7-GT


    En del av vårat 'rör-lager'


    Egna mätdata
    Har även försökt mig på att göra lite egna mätningar på förstärkaren, har mätt uteffekt, frekvensgång, signal/brus förhållande och distortion. Här presenterar jag lite mätdata.

    Notera! Detta är endast experimentella mätningar

    Mätdata MAX UTEFFEKT 'DARKVOICE 336SE' @ 500Hz / ca. 5% distortion THD
    =====================================================================
          MODE  T t T  Toppvärde   Effektiv    Resistans   Effekt	
                       Värde       Värde       LOAD
    =====================================================================
    
    =====================================================================
    

    Notera! Detta är endast experimentella mätningar


    Ljudet / Funktion
    Har här samlat ihop alla 'lyssnings intryck' med olika rör kombinationer. Noterar två återkommande fenomen:

    - Vissa drivrör besväras av problem med nät brum, i praktiken är det endast original röret 'Shuguang 6N8P' som inte har detta problem.

    - Vissa slutrör låter aningen 'svajigt' i lägsta registret, tror att detta beror på den låga impedans (32ohm) som dom belastas med. Detta problem kan antagligen åtgärdas genom att man 'simulerar' högre impedans last med ett seriekopplat motstånd på utgången, den effekten som röret lämnar räcker till ändå.

    Provat RÖR Anm. - Ljud / Omdömme

    Shuguang 6N8P
    DRIVRÖR
    (original rör)
    + NIB
    Fungerar mycket bra, med dom andra rören får vi ganska kraftiga nät brum störningar, men inte med original röret Shuguang 6N8P som verkat att fungera väldigt bra med alla slutrör vi hittils har provat. Testar även med ett annat / nytt Shuguang 6N8P rör och får då samma problem med nät brum???

    **** Varmt och dynamiskt ljud, bra 'svärta' med antydning till 'lyft' i basregistret, inte överdrivet korrekt.

    WESTINGHOUSE 6SN7-GT
    DRIVRÖR
    BEG
    Får ett svagt nät brum även med detta rör men det är väldigt svagt.

    **** Låter helt klart bra, mera detaljerat än original röret och inte lika tydligt 'lyft' i basen, ger ett 'luftigt' ljud antagligen mera korrekt frekvensgång, tappar en stjärna p.g.a. nät brummet.

    HP/RCA 6080
    SLUTRÖR
    BEG
    Fungerar riktigt bra ihop med Shuguang 6N8P och WESTINGHOUSE 6SN7-GT som drivrör.

    ***** Riktigt bra ljud, kanske t.o.m lite mera 'drag' jämfört med RCA 6AS7G, låter väldigt 'rätt' - Klart bland dom bästa hittils. Har provat 2st av dessa tillv, 69-13 & 73-22 båda fungerar förträffligt. Det ena blir väldigt varma 154.2° - det andra håller sig runt 115°

    RCA 6AS7-G
    SLUTRÖR
    BEG
    Fungerar riktigt bra ihop med Shuguang 6N8P och WESTINGHOUSE 6SN7-GT.

    ***** Näst bästa ljudet hittils, rent, kraftfullt, dynamiskt. Är det rör som kör svalast hittils 95,7°

    SVETLANA 6H13C
    SLUTRÖR
    NOS
    Provkör tillsammans med Shuguang 6N8P. Fungerar riktigt bra.

    ***** Reviderar här mitt omdömme för SVETLANA 6H13C röret. Det låter klart BÄST av dom nu provade rören, bättre än RCA/HP rören, på två av mina tre 6H13C rör hör man lite 'svaj' i basregistret liknande det original 6N5PJ röret har men aningen mindre, fenomenet hörs bara på två av tre rör och försvinner när rören blivit riktigt varma. För varje gång jag använder förstärkaren minskar minskar problemet. Rörets arbets temperatur ligger på hela 122-142° (Har provat tre rör av denna typ)

    FAA 6AS7-G
    SLUTRÖR
    BEG
    Fungerar riktigt bra ihop med Shuguang 6N8P och WESTINGHOUSE 6SN7-GT. FAA röret blir ganska varmt > 115°

    *** Låter antagligen minst lika bra som RCA röret, just detta exemplar är ganska hårt kört tidigare och därför kanske lite trött...

    NOVOSIBIRSK 6H8C
    DRIVRÖR
    NOS
    Får ett hörbart (men svagare) nät brum. Hörs i princip bara utan insignal.

    *** Låter mycket korrekt och detaljerat med väl balancerad och jämn frekvens gång (Enl. mina öron) - Tappar dessvärre minst två stjärnor p.g.a. nät brummet...

    Shuguang 6N5PJ
    SLUTRÖR
    (Original rör)
    ** Låter lite överstyrt och 'svajigt' - Kraftig bas, och mycket bra tryck i övrigt (Kanske för bra?)

    Electro Harmonix 6SN7-EH
    DRIVRÖR
    NIB
    Får nät brum även med EH drivröret men inte lika kraftiga som med vissa av dom andra driv rören.

    ** Låter antagligen lika bra som WESTINGHOUSE 6SN7-GT men med aningen mera nät brum

    FOTON 6H8C
    DRIVRÖR
    NOS
    Får ett ganska kraftigt nät brum. Har provat 3st olika exemplar.

    * Har inte provlyssnat då detta rör är det som antagligen ger näst mest / starkast när brum :-(

    TUNGSOL 6SN7
    DRIVRÖR
    BEG
    Får ett ganska kraftigt nät brum.

    * Har inte provlyssnat då detta rör är det som antagligen ger mest / starkast nät brum, har hoppats lite på detta rör :-(


    Beskrivning
    Förstärkaren är antagligen den enklaste (Minst komplicerade) vi sett, alla komponenter är direkt lödda (Inga kretskort) - Dom diskreta komponenterna verkar att vara av bra kvalitet. Det fins dock bättre så man kan enkelt 'modifiera' med bättre komponenter om man känner för det.


    DARKVOICE 336 SE

    Få komponenter som påverkar och rak signal väg ger stora möjligheter att påverka ljudet genom att välja 'rätt' driv / utgångsrör.


    DARKVOICE 336 SE

    Endast en ingång gör ingångs väljare överflödig (Mindre felkällor) - Samtidigt så blir det lite svårare att växla mellan olika signal källor t.ex. dator / CD-Spelare. Förstärkaren har även en 'LINE' utgång.


    DARKVOICE 336 SE

    Ovansidan på förstärkaren, front och bak panel är tillverkade i 5mm tjock borstad / svart eloxerad aluminium, det ger ett väldigt gediget intryck. Alla audio anslutningar är guld pläterade.

    Några noteringar Plus :-)
  • 'Diskreta' komponenter = Enkelt att reparera / modifiera
  • Bra komponenter
  • Högt pris / prestanda förhållande
  • Endast EN signal ingång, mindre felkällor!
  • Kan användas som försteg
  • Lätt / Billigt att testa/byta rör

    Några noteringar Minus :-(
  • Båda kanalerna i samma rör, risk för överhörning m.m.
  • Endast EN signal ingång, svårt att ha flera signalkällor!
  • Saknar skydd över dom varma rören...
  • Kvalite på bl.a. volym potentiometer

    Krets beskrivning
    Förstärkaren är uppbyggd med s.k. direkt lödning, alla komponenter är inkopplade direkt till rör socklarna via enkeltrådiga byglar, det hela är riktigt prydligt och ger ett bra intryck kvalitetsmässigt. Det enda kretskortet är likriktar / filter kortet.

    Bakre delen m. filterkortet/ Främre del med rör socklarna

    Den prydliga uppbyggnaden och den enkla kretslösningen gör reparation och underhåll både enkelt / billigt och roligt! - Det blir även enkelt att bygga om eller att modifiera förstärkaren för den som vill göra det.

    Ingången går via volym kontrollen direkt till gallret på ingångsröret 6SN7 (pin 1&4 på V2) och tas ut via anod (pin 2&5 på V2) - Den förstärkta audio signalen går därefter vidare till gallret på utgångs röret (Slutröret) 6AS7 (pin 1&4 på V1) och tas ut över katod (pin 3&6 på V1) (Röret är m.o.a. kopplat som Katodföljare)


    Krets schema (Klicka för större bild)

    Utgången är s.k. 'OTL' (Output Transformer Less) - Utgångsröret är kopplat som katod följare och fungerar som impedans anpassning, det gör att utgången enl. tillverkaren kan 'svälja' last mellan 32 och 600 ohm impedans.

    Denna konstruktions lösning innebär att det mesta av förstärkning (All förstärkning) sker i ingångs röret (6N8P) - Båda kanalerna förstärks i samma dubbel triod rör, detta borde innebära en ökad risk för överhörning och lägre kanal separation.
    Tekniska data 'YAQIN MC-100B'
    ===================================================================== 
    Typ .................................... Hörlursförstärkare
    Tube Used .............................. 6N8P, 6N5P
    Frequency responce ..................... 10Hz~20kHz +/-1dB
    Distortion ............................. <=2% 
    Output impedance ....................... 32 to 600 ohm
    Power handling capacity ................ 1W
    Output terminal ........................ 1x 6.3mm Stereo Jack
                                             2x RCA Jack
    Input terminal ......................... 2x RCA Jack
    Power supply ........................... 220~240V
    Power consumption ......................
    Case dimension ......................... 290(L) *160(W) *135(D) mm
    Gross weight ........................... 5.5kg 
    =====================================================================
    Packing Includes All Tubes, 1.5m Power Cord, user manual
    


    Köp / Transport / Embalage m.m.
    2012.09.04 Har inhandlat en 'DARKVOICE 336SE' hörlurs förstärkare via eBay.com[L1] - Den skickades från HK med FedEx 2012.09.06 och beräknas komma 2012.09.21

    Man kan lungt konstatera att FedEx INTL Economy inte är att rekommendera om man har bråttom, första prel. leveransdag var 2012.09.13, detta ändrades till 2012.09.19 och är nu ändrat till 2012.09.21 - Paketet har flyttat på sig men inte mycket (Har man bråttom så ska man välja 'UPS Saver')


    Embalage / Manual ovan pack material


    Embalage / Rör, nätsladd under pack material


    Embalage

    Sep 17, 2012 9:29 AM  Levererat
                          SWEDEN SE
    Sep 17, 2012 8:52 AM  I FedEx-fordon för leverans
                          CARGO CITY SE
    Sep 17, 2012 8:52 AM  På lokalt FedEx-kontor
                          CARGO CITY SE
    Sep 13, 2012 10:00 PM På lokalt FedEx-kontor
                          CARGO CITY SE
    Sep 13, 2012 9:30 AM  Under transport
                          Överlämnad till behörig agent för slutleverans
                          STOCKHOLM-ARLANDA SE
    Sep 13, 2012 9:20 AM  Utlämning av internationell försändelse - Import
    Sep 12, 2012 3:56 PM  På lokalt FedEx-kontor
                          STOCKHOLM-ARLANDA SE
    Sep 12, 2012 11:50 AM Vid destinationens sorteringsanläggning
                          STOCKHOLM-ARLANDA SE
    Sep 10, 2012 10:01 PM Lämnat FedEx-kontor
                          PARIS FR
    Sep 10, 2012 9:41 AM  Anlänt till FedEx-kontor
                          PARIS FR
    Sep 9, 2012 7:09 PM   Under transport
                          MEMPHIS, TN
    Sep 9, 2012 6:29 PM   Lämnat FedEx-kontor
                          MEMPHIS, TN
    Sep 9, 2012 12:45 AM  Anlänt till FedEx-kontor
                          MEMPHIS, TN
    Sep 9, 2012 2:40 AM   Under transport
                          SENNAN-SHI JP
    Sep 8, 2012 9:04 PM   Lämnat FedEx-kontor   
                          GUANGZHOU CN
    Sep 8, 2012 8:52 PM   Under transport
                          GUANGZHOU CN
    Sep 8, 2012 7:35 PM   Anlänt till FedEx-kontor
                          GUANGZHOU CN
    Sep 8, 2012 7:35 PM   Utlämning av internationell försändelse - Export
                          GUANGZHOU CN
    Sep 8, 2012 7:34 PM   Under transport
                          GUANGZHOU CN
    Sep 8, 2012 4:15 PM   Lämnat FedEx huvudanläggning
                          SHENZHEN CN
    Sep 7, 2012 8:06 PM   På lokalt FedEx-kontor
                          SHENZHEN CN
    Sep 6, 2012 10:08 PM  På lokalt FedEx-kontor
                          SHENZHEN CN
    Sep 6, 2012 5:25 PM   Upphämtad - Försändelse mottagen efter FedEx spärrtid
                          SHENZHEN CN
    Sep 3, 2012 4:20 AM   Försändelseinformation har skickats till FedEx
    


    Till index / top
    Referenser / Länkar m.m.
    Honors to the brains behind - 'Äras den som äras bör' - som talesättet säger. Som vanligt så är det inte jag som kommit på allt detta. Här hittar ni länkar till referenser och leverantörer.

    [L1] eBay.com
    [L2] Conrad.se
    [L3] http://www.heisang.com.cn/en

    Datablad för
    6N8P 190Kb .pdf fil
    Datablad för 6N8S/6H8C 100Kb .pdf fil
    Datablad för 6N13S/6H13C 71Kb .pdf fil
    Datablad för 6AS7 207Kb .pdf fil
    Datablad för 6SN7 131Kb .pdf fil

    Till index / top


    'Disclaimer'
    The information given on this page is given on an 'As Is' basis and aimed for NON COMMERCIAL use only. The author can not be held responsible for any use of the information. Any registered product / trademark or company name on the page is the property of their respective owners.

    Notera!
    Det är helt personliga reflektioner och upplevelser vi skriver om på den här sidan, dessa är inte några 'Expert' kommentarer / utlåtanden. Vi rekommenderar INTE att någon ska göra dom ändringar / Modifieringar som vi gjort och som beskrivs på denna sida, då dessa HELT SÄKERT gör att alla garantier som leverantören utställt OMEDELBART upphör.

    Våra tester och slutsatser kan INTE, och ska INTE tas för intäkt att samma eller motsvarande resultat eller upplevelse kan erhållas eller efterliknas någon annanstans eller av någon annan.


    Go Back!


    ©2010 SM2YER Goran